SEA Creative Camp 2018 : Urban Agriculture Shortlisted Teams List



Congratulations to the shortlisted teams!

Herewith are the WebEx information for the final round:
Meeting Title: SEACC: Urban Agriculture
Date: Tuesday, 17 April 2018
Meeting Time: 09.00 (Bangkok, GMT+07:00)
(Finalists should be logged-in at least 20 minutes before the start of the presentation session)
Meeting number: 577 323 144
Meeting password: 1234
Meeting link: http://bit.ly/2IFrNk3


Shortlist Entries

No.

School Name

Project Title

Members

1

Muntinlupa National HighSchool

C.A.M.P - Comprehensive Algae Microfarm Project

CHARLES GODWIN RODRIGUEZ
Ma. Regaele A. Olarte
Jason Albaro
MIGUEL BAUTISTA
JOHANNA CAROLINE BANUTAN
MARIE COLLADO
VIVIAN MONTANEZ

2

Muntinlupa National HighSchool

MULTIFUNCTIONAL and INNOVATIVE SELF-SUSTAINING SYSTEM (MISS)

CHARLES GODWIN RODRIGUEZ
MIGUEL BAUTISTA
MRS. MA. REGAELE A. OLARTE, MPM
Reichmond Bantilan
MA. THERESA S. MARBELLA

3

SMAN 1 Magetan

Organic Oyster Mushroom Production

Ageng Beta Prawatya
Nadheva Derdika Apriawan
Sabrina Ermanda Putri
Gintan Fatimah
Eka Wahyuni
Rommi Hadi Kusuma
Eko Adri Wahyudiono

4

SMK Mitra Industri MM2100

The Utilization of Grow Light Technology in Sowing Seeds Process of Hydroponic in SMK Mitra Industri MM2100

Aprilia Rahayu
Shalahudin Aditya Aji
Afif Akbar Gymnastiar
Arsy Danti
Reza Bagas

5

SMK Perikanan dan Kelautan Puger

Aquaponic and Biofloc Catfish Farming With the Development of Fish Feed Production by Using The Waste of Jackfruit Leaf

Roudhotun Naila
Nila Ifada
Agustario Achsanul Huda
Hilmy Ega Ryandhika
Muhammad Ilham Maulana
Merita Berliana Dewi
Yuyun Nur Sukmawati

6

SMKN 1 BANDUNG

The Power of Waste to Something Better

Wida Fitria
Assyifa Lestari Riani Badruzaman
Iqbal Triana
Julfa Auliya
Saragih Clara Anastasia Ivani
Vianty Marwan Agustin
Isni Layla
Siti Sarah Nurmaudi
Fina Wida Ningsih
Anna Alisha Rahmah

7

SMKN 1 MALANG

AQUAGANIC SYSTEM, THE ALTERNATIVE SYSTEM TO PLANT PADDY

Ari Setyowati, M.P.
Nur Sahid
Bayu Priyambada
Alvaro Yanka Reksana
Pipit Tania Puji Lestari
Risa Annisa
Muhammad Reza Sukma Dika
Sugeng Adi Prayoga
Okta Fauziah
Daniar Novika Putri

8

SMKN 63 JAKARTA

Urban Agriculture School Programe

Ahmad Maulana
Haris Pratomo
Putri Amelia Qonita
Anugerah Putri Malidha
Irvan Azhari
Pramesti Angelawaty
Mutia Hasan
Mumtaza Fasiha Nur Ihsan
Rafilia Nadra Balkis
Seli Lia Anggraeni

9

SMP SAIM

CODENAME ‘’IMPROVE’’

Dwi Setiyaningsih
Zaki Yudhistira Candra
Salman Adinata Roseno
Bimo Baihaqi Candra
Hanadira Tsany Zahira
Keysha Humaira Savitri

10

Prachuap Khiri Khan Technical College

Mulberry Farming for health

Pin-anong Krungkraijak
Chayanut sa-thian
Natnicha Kamthawee